Website Menucontent
Close Menucontent

Calendar

Please expand the sections below for 2016-2018 Term Dates, and the current term in detail.

  • Term Dates 2016-2018

    Please download the following PDF files for a complete list of Term dates for 2016-2018


    Term Dates 2016 - 2017 (PDF)

    Terms Dates 2017 - 2018 (PDF)

  • Lent Term 2017

    Lent Term Calendar 2017

    JANUARY

    Fr 6 Start of Term

    09.00 Staff Meeting, Sanderson Room, followed by Staff INSET Day

     

    Sa 7 

    10.00-16.00 Pre-season Netball

     

    Su 8 Epiphany of the Lord

    10.00-16.00 Pre-season Netball

    18.00 Boarding Houses re-open

    20.45 Call-over for Boarders

     

    Mo 9

    08.15 Return of Day pupils

    08.30 Head Master’s Assembly

    13.45-14.15 Photography Activity Private View, Library

    16.00-18.00 V Form Artists’ Examination Introduction, Art Block

     

    Tu 10

    08.30 Congregational Practice

    19.00 V and VI Form Scholars’ Meeting, LQ Conference Room

    19.00 Charity Committee Meeting, Ladywell House

     

    W 11

    No School Eucharist

    08.30 House Meetings

    08.50 Saturday Lesson 3

    12.00 Deadline for entries to The AlTurnertive Prize, Art School

    18.30-20.00 Cuba Trip Information Evening for Pupils and Parents, Lab 41

     

    Th 12

    14.30-17.30 Piano Masterclass: Ronan O’Hora, Head of    Keyboard and Head of Advanced Performance Studies, Guildhall School of Music and Drama, Recital Room

    14.30 Hockey National Cup First Round v Seaford 1st XI (h)

    14.45 Basketball v Rikkyo (a)  16.00

    19.45 Celebrity Recital: Ronan O’Hora, Piano, Great School

    20.30-21.30 House Debating Competition, Sanderson Room

    F 13 Head’s, Second’s and Manor Charity Week: Crohns and Colitis UK, MOAS and Water Aid, Anthony Nolan Trust

    17.30-21.30 Selected III Form visit to Southern Schools’ Book Award Presentation Evening, Roedean Theatre

    20.00 Masterchef @ Lancing, Gibbs’

     

     

    Sa 14 Short Weekend – No Leave Out for III and IV Form

    10.30-12.00 PSHE for Parents: Understanding Emotional Wellbeing, Dick Moore, Megarry Room

    11.00 Friends of Lancing Chapel Committee Meeting, LQ Conference Room 

    12.00 Cross Country, The Knole Run, Sevenoaks 

    12.45 Netball v Ardingly U15A, U15B, U15C, U14A, U14B,    U14C (a)  13.30

    13.00 Netball v Ardingly 1st, 2nd, 3rd, U16A (h)

    13.00 Hockey Training Day (All age groups)

    19.30-21.00 III and IV Form Charity Disco: Neon, Theatre

    21.00-22.00 V  and VI Form Charity Disco: Neon, Theatre

     

    Su 15 Epiphany II: Epiphany of the Lord (transferred)

    10.00 Sung Eucharist for the Whole School

    12.00 Netball v OLs 1st and Eltham College (h)

    13.00 Hockey v OLs 1st XI (h)

     

    M 16 

    11.00-17.00  V Form Geographers’ visit to Worthing for Controlled Assessment

    13.40 Student Voices, Crypt

    18.00 SMT Meeting, HMO

    19.00 V and VI Form Scholars’ Meeting, LQ Conference Room

    20.30 College Singers, Crypt

     

    Tu 17

    13.30-21.30 LVI Form Historians’ study visit to the National Portrait Gallery and the British Museum Manuscript    Collection

    13.40 Lunchtime Concert, Recital Room

    14.00 Prep Schools’ U11 and U13 Midwinter Swimming Gala

    16.00 Health & Safety Committee, Megarry Room

     

    W 18

    No School Eucharist 

    08.30 House Meetings

    08.30-18.00 RAF IV Form Cadets’ Air Experience Flying

    08.50 Saturday Lesson 5 

    11.00 Cross Country, Sussex Championships, Waterhall Brighton 

    12.30 Charity Poverty Lunch, Dining Hall

    14.00 Woodard Centre for Independent Learning, Specification Launch, London

    19.00 Confirmation Meeting, Ladywell House

    20.00 Confirmation Meeting, Ladywell House

     

    Th 19

    Charity Dress-Up Day: Sun v Snow

    Woodard Centre for Independent Learning, Specification Launch, London

    13.00 Squash v Eton 1st, 2nd, U15, U14 (a)  14.30

    14.00 Lancing Prep Swimming IAPS Qualifier Round v Hurstpierpoint U10, U11, U12, U13 (a)  (timing tbc)

    15.30 Basketball v Michael Hall (a)  16.30

    17.00 Confirmation Meeting, Ladywell House

    17.00 Faculty Meetings, venues tbc

    19.00-20.30 Peer Supporters’ Safeguarding Training, LQ Conference Room

    20.30-21.30 House Debating Competition, Sanderson Room

     

    F 20

    18.00-19.00 The AlTurnertive Prize Private View, Reception

    18.30 VI Form Parents’ Supper, Sanderson Room and Dining Hall

     

    Sa 21

    07.30 – 13.00 SAT Examinations, Sanderson Room

    08.45 Charity Dog Walk

    08.50 Hockey v Lingfield U14A (a)  10.00

    09.50 Hockey v Lingfield 1st XI (a)  11.00

    10.00 Hockey v Lingfield U14B (h)

    11.00 Hockey v Lingfield U15B (h)

    11.00 Sung Eucharist for the Installation of the Rt. Revd. Jonathan Meyrick OL as Provost of Ardingly,        Hurstpierpoint and Lancing Colleges. The Bishop of Chichester, the Rt. Revd. Dr Martin Warner to        preside.

    12.00 Hockey v Lingfield U15A (h)

    12.45 Netball v Worth U15A, U15B, U14A, U14B (a)  13.30

    13.00 Netball v Worth 1st, 2nd, 3rd (h)

    14.30-16.30 House Chess Competition, Sanderson Room

     

    Su    22 Epiphany III

     

    M 23

    13+ Art Awards Assessment Day

    13+ Sports Awards Assessment Day

    13+ Peter Robinson Cricket Award Assessment Day

    13.40 Student Voices, Crypt

    18.00 SMT Exec. Meeting, HMO

    19.00 V and VI Form Scholars’ Meeting, LQ Conference Room

    20.30 College Singers, Crypt

    20.30 These Mortalsby Players, The Taming of the Shrew, Sanderson Room

    20.30 Weekend Committee, Café

        

    Tu 24

    13+ Ken Shearwood Awards Assessment Day

    13.00 Rifle Shooting v RGS Guildford 1st (a) 14.30

    13.45 Hockey v Eastbourne U14A, U14B (a) 14.30

    13.35 Netball v Eastbourne U15A, U15B, U14A, U14B, U14C (a)  15.00

    13.40 Lunchtime Concert, Recital Room

    14.15 Hockey v Eastbourne U15A (h)

    15.00 Hockey v Eastbourne U15B (h)

    15.45 LVI Form Further Mathematics Lecture, Burgess Hill Girls

    16.30 Lancing Prep Swimming v Hurstpierpoint (h)

    19.00 Chemistry Lecture, Designer Drugs and Designer People: How do you know what’s good for you?, Dr Nick Plant, School of Biosciences and Medicine, University of Surrey, Sanderson Room

     

    W 25 The Conversion of S Paul

    13+ Drama Awards Assessment Day

    08.00-14.00 Institute of Economic Affairs Conference, Eastbourne College

    08.30 Whole School Eucharist.  Fr. John Thackray to preside and preach

    17.00 Year Council Meetings, Great School

    18.30 Deadline for entries to House Music Competition

    19.00 Confirmation Meeting, Ladywell House

    20.00 Confirmation Meeting, Ladywell House

    20.30 These Mortalsby Players, The Taming of the Shrew, Sanderson Room

     

    Th 26 SS Timothy & Titus

    08.15-19.00 LVI Form Law trip to Supreme Court and Royal Courts of Justice

    08.45 Hockey Sussex U14 Tournament, Eastbourne

    13.00 Squash v Harrow 1st, U15 (a)  14.30

    13.30 Hockey v Eastbourne 1st XI, 3rd XI (a)  14.30 **CANCELLED**

    14.15 Hockey v Eastbourne 2nd XI (h)  **CANCELLED**

    14.00-18.00 Royal Society of Chemistry’s Top of the Bench Competition, Ardingly College

    14.00-16.30 Royal Society of Chemistry’s Year VI Form International Olympiad, Lab 36 

    14.30 Hockey v PGS 1st XI National Cup Round 2 (h)   

    15.00 Netball v Eastbourne 1st, 2nd, 3rd, U16A (h)

    15.45-16.45 VI Form Biology Olympiad Challenge, Science IT Room

    16.00 Nepal Expedition Workshop with Global Action, Room 29

    17.00 Confirmation Meeting, Ladywell House

    17.00 Academic Steering Committee, JRJH’s study

    18.00 Chinese New Year Celebration Supper, Dining Hall

    20.30-21.30 House Debating Competition, Sanderson Room

     

    F 27
    13.35 House Staff Meetings

    16.00 EXEAT WEEKEND

    The exeat weekend begins after all school commitments have been fulfilled.

     

    Sa 28

    16.00 Charlton Chase Overnight Hike departs. Returns Sunday 29 January

     

    Su    29 Epiphany IV

    07.00 Charlton Chase Overnight Hike returns

    19.00 Boarding Houses re-open

    20.45 Call-over for Boarders

    EXEAT WEEKEND ENDS

     

    M 30 Classifications All Years

    13+ Music Scholarships

    08.30-17.30 V Form Artists’ visit to Tate Modern, London

    13.40 Student Voices, Crypt

    13.45-17.45 LVI Form Photography visit to De La Warr Pavilion, Bexhill-on-Sea

    16.00 Education Committee, HMO

    18.00 Marketing Strategy Committee, HMO

    18.30 School Play Technical Rehearsal, Theatre

    20.00 Lancing Brass Open Rehearsal, Recital Room

    20.30 College Singers, Crypt

     

    Tu 31

    13+ Music Scholarships

    11.15-18.00 V Form Classical Civilisation visit to the Greek Galleries, British Museum

    14.30 Squash v Reed’s School 1st, U15 (h)

    16.00 Basketball v Bede’s (h)

    16.00 Safeguarding Forum, LQ Conference Room

    18.30 School Play Dress Rehearsal, Theatre

    19.00 V and VI Form Scholars’ Meeting, LQ Conference Room

    19.00 Charity Committee Meeting, Ladywell House

    19.30-21.00 HMMs’ Macro, OFH


    FEBRUARY

    W 1 1st Candlemass: The Presentation

    13+ Music Scholarships

    08.30 School Eucharist

    15.00 PSHE for III Form: Electronic Media Today, Dr Aric Sigman

    16.00 PSHE for IV Form: Alcohol, Dr Aric Sigman

    17.00 Heads of Department Meeting, LQ Conference Room

    19.00 Confirmation Meeting, Ladywell House

    19.30 School Play: Lady Windermere’s Fan, by Oscar Wilde, Theatre

    20.00 Confirmation Meeting, Ladywell House

     

    Th 2

    08.50 Intermediate Mathematics Challenge, Sanderson Room

    13.35 Netball v Charterhouse 1st, 2nd, 3rd (a)  14.45

    14.30-17.30 Performance Masterclass: Joseph Shiner, Lancing College Artist in Association, Recital Room

    17.00 Confirmation Meeting, Ladywell House

    17.00 School Council Meeting, HMO

    19.30 School Play: Lady Windermere’s Fan, by Oscar Wilde, Theatre

    19.45 Celebrity Recital: Joseph Shiner, Clarinet and Simon Lane, Piano, Sanderson Room

    20.30-21.30 House Debating Competition, Megarry Room

     

    F 3 S Blaise

    School, Field’s and Gibbs’ Charity Week: PAPYRUS, the Cystic Fibrosis Trust, Doctors Without Borders

    13.20 Prep Schools’ Squash Tournament, U13/U11, Corals 14.00

    13.35 Staff Meeting, Sanderson Room

    19.30 School Play: Lady Windermere’s Fan, by Oscar Wilde, Theatre

     

    Sa 4

    Charity Dress-Up Day: Pyjamas

    09.30-10.45 PSHE for V Form: Building Resilience, Alicia Drummond, Megarry Room

    11.00-12.30 PSHE for Parents: Understanding Resilience, Alicia Drummond, Megarry Room

    11.15 LVI Form UCAS, Presentation by the University of East Anglia, Sanderson Room

    12.15 Hockey v Seaford 2nd XI (a) 13.15

    12.30 Netball v Sutton Valence and Christ’s Hospital U15A, U15B, U15C, U14A, U14B, U14C (a –Sutton Valence)  14.15

    13.00 Hockey v Seaford U14A (h)

    13.15 Hockey v Seaford U15A (a) 14.30

    14.00 Hockey v Seaford 1st XI (h)

    14.15 Netball v Sutton Valence and Christ’s Hospital 1st, 2nd, 3rd, U16A (h)

    14.30 Hockey v Seaford U15B (h - Steyning) 15.15

    14.30-16.30 House Chess Competition, Sanderson Room

    15.15 Hockey v Seaford U14B (h)

    18.00 Charlton Chase, County Night Navigation Competition, begins

     

    Su    5 4th before Lent

    07.00 Charlton Chase, County Night Navigation Competition, ends

    12.45-14.45 Masterchef @ Lancing, Manor 

    18.30 V Form Parents’ Forum, Sanderson Room

    19.00 V Form Parents’ Meeting, Great School

    19.30 Charity Movie Night

     

    M 6

    Spyring game begins

    13.40 Student Voices, Crypt

    15.45 Food Committee Meeting, Megarry Room

    18.00 SMT Meeting, HMO

    20.30 College Singers, Crypt

     

    Tu 7

    08.50-18.00 Music Competition, Day 1, Bedford Studios and Music School

    09.00 Hockey U18 Sussex Tournament, 1st XI, Hurstpierpoint

    12.30 Charity Poverty Lunch, Dining Hall

    14.00 Rifle Shooting v Bede’s 1st (h)

    16.00 Health & Safety Steering Committee, HMO

    19.00 V and VI Form Scholars’ Meeting, LQ Conference Room

     

    W 8

    08.30 School Eucharist

    16.00 Linguistics Olympiad Round One, MFL

    19.00 Confirmation Meeting, Ladywell House

    20.00 Confirmation Meeting, Ladywell House

     

    Th 9

    08.50-18.00 Music Competition Day 2, Bedford Studios, Music School, Great School (pm)

    14.30 Squash v Hurstpierpoint 2nd, 3rd (h)

    14.30 Fives v Charterhouse (h)

    16.30 Basketball v Ardingly (a)  17.30

    17.00 Confirmation Meeting, Ladywell House

    20.30-21.30 House Debating Competition, Sanderson Room

     

    F 10 S Scolastica

    13.35 Matrons’ Pastoral Meeting, LQ Conference Room

    19.30 Sankey’s House Concert, Great School

    20.30 Charity Quiz Night, VI Form Centre

     

    Sa 11

    Spyring game concludes

    12.45 Netball v Seaford 1st, 2nd, 3rd (a)  14.00

    12.45 Hockey v Ardingly 3rd XI, U14A (a)  13.45  **CANCELLED DUE TO SNOW**

    12.45 Hockey v Ardingly U15A (h – Steyning)  13.30

    14.00 Netball v Seaford U15A, U15B, U15C, U14A, U14B, U14C (h)

    14.00 Hockey v Ardingly U14B (a)  15.00  **CANCELLED DUE TO SNOW**

    14.00 Hockey v Ardingly U15B (h – Steyning)  14.45

    14.45 Hockey v Ardingly 2nd XI (h)

    19.00 Charity Auction and Dinner, Megarry Room

    19.30 Music Competition Rock & Jazz Ensemble Class, Theatre (sound checks from 15.30)

     

    Su    12 3rd before Lent : Septuagesima

     

    M 13

    13.40 Student Voices, Crypt

    14.30 Hockey v Sackville U15A (h)

    18.00 SMT Exec. Meeting, HMO

    19.00 GCSE Drama Moderation, Cherry Hall

    20.30 College Singers, Crypt

     

    Tu 14

    Valentine’s Day Charity Gift Delivery Service

    13.45 Hockey v Sackville U14A (a – East Grinstead)  15.00

    19.00 Music Competition Finals’ Concert, Chapel and Great School

    19.00 Donald Bancroft One Act Plays, Technical and Dress Rehearsals, Theatre

    19.00 V and VI Form Scholars’ Meeting, LQ Conference Room

    19.00 Charity Committee meeting, Ladywell House

     

    W 15

    Spanish Exchange pupils depart for Dominicas School, Oviedo.  Return Monday 20 February 

    08.30 School Eucharist.  Preacher : Paul Sanderson, MBE, Chaplain of Littlehampton Academy

    16.30 Basketball v Worth (a)  17.30

    19.00 Confirmation Meeting, Ladywell House

    19.30 Donald Bancroft One Act Plays: Love and Death, by George A; And Then There Were Some, by     William J, Theatre

    20.00 Confirmation Meeting, Ladywell House

     

    Th 16

    09.00-15.30 LAMDA Examinations, Cherry Hall and Theatre

    16.00 Safeguarding Committee, HMO

    17.00 Confirmation Meeting, Ladywell House

    19.30 Donald Bancroft One Act Plays: Love and Death, by George A; And Then There Were Some, by William Js, Theatre

    20.30-21.30 House Debating Competition, Sanderson Room

     

    F 17

    13.30 Finance & General Purposes Committee, HMO

    14.00 Cricket trip to South Africa departs. Returns Saturday 25 February

    19.00 Lancing Association Annual Dinner, drinks in Sanderson Room followed by dinner in the Megarry    Room

    18.00 HALF TERM BEGINS

    The half term holiday begins after all school commitments have been fulfilled. Boarders who are not able to return home on the Friday evening are expected to stay in House on the Friday night and depart on Saturday 18 by 12.30pm. 

    HALF TERM ENDS ENDS Sunday 26 February 20.45 (Boarders), Monday 27 February 08.15 (Day pupils)

     

    During the break:  

    Saturday 18 February: 16.00 Ski trip to Italy departs.  Returns Sunday 26 February
    Monday 20 February: 13+ Common Scholarship Examinations
    Monday 20 February: Spanish exchange pupils return from Oviedo
    Saturday 25 February: Cricket trip to South Africa returns

     

    Su 26 Next before Lent: Quinquagesima  

    06.30 Brighton Half-Marathon 09.00

    13.00 Ski trip to Italy returns

    18.00 Boarding Houses re-open

    20.45 Call-over for Boarders

    HALF TERM ENDS  

     

    M 27 Revision Lessons for IV Form

    08.50-17.00 LVI Form Photography Expedition 

    13.40 Student Voices, Crypt

    16.00 Rosenmontag: German Carnival Event, MFL

    19.00 V and VI Form Scholars’ Meeting, LQ Conference    Room

    18.30-22.30 VI Form Geography visit to Brighton Centre and talk by Levison Wood

    20.30 College Singers, Crypt

     

    Tu 28 Shrove Tuesday

    Revision Lessons for IV Form

    09.00 Deadline for Travel Awards applications to MJHS

    11.30 Netball SISNA Tournament U15A, U14A (a – Hurstpierpoint)  12.00

    13.40 Lunchtime Concert, Recital Room

    14.00 Netball v Shoreham College U15B/C, U14B/C (a)    14.30

    14.00 Squash v Trinity School 1st, 2nd, U15 (a)  16.00

    16.00 IV Form Drama GCSE visit to An Inspector Calls, Playhouse Theatre, London (est. return 23.30)

    19.30-21.30 Worthing Round Table Darwin Society, Biology Department

    19.45 School Prefects’ Supper, Megarry Room

     

    MARCH

    W 1 Ash Wednesday

    Revision Lessons for IV Form

    08.00-21.00 LVI Form A Level History Germany 1918-1945 Lecture Day, London

    08.30 School Eucharist with imposition of ashes

    09.00 Hockey U15 Sussex Tournament, Eastbourne

    13.30 U11 and U13 Netball Tournament (h)

    17.00 Faculty Meetings, venues tbc

    19.00-21.00 Rehearsal for College Singers and Student Voices, Great School

    19.00 Confirmation Meeting, Ladywell House

    20.00 Confirmation Meeting, Ladywell House

     

    Th 2 Revision Lessons for IV Form

    09.00 Risk Committee, HMO

    12.30 Fives v Berkhamstead U16, U18 and Girls (a)  14.30

    13.30 Netball v Moira House 1st, U16A (a) 14.45

    14.00 Governing Body Meeting, Megarry Room

    14.30 Swimming v Charterhouse (h)

    16.00-17.45 IGCSE Performances (V Form), Music School

    17.00 Confirmation Meeting, Ladywell House

    20.30-21.30 House Debating Competition, Sanderson Room

     

    F 3 Revision Lessons for IV Form

    Sankey’s, Teme and Handford Charity Week: CHASE Hospice, Prostate Cancer UK, She’s the First

    ENO Board Meeting, Megarry Room

    10.00-15.00 Regional Final of the Junior Mathematics Team    Challenge, Sports Hall

    13.35 House Staff Meetings

    15.00-18.00 Rehearsal for College Singers and Student     Voices, Great School.  Choir needed 16.00-18.00

    19.30 Concert: College Singers, Great School

    20.00 Masterchef @ Lancing, Field’s

    20.30-22.00 Charity Quiz and Game Night, VI Form Centre

     

    Sa 4 Short Weekend – No Leave Out for III and IV Form

    Revision Lessons for IV Form

    11.15 LVI Form UCAS, Study in Europe/US, (A Star Future),    Sanderson Room

    12.15 Hockey v Seaford 2nd XI (a)  13.30

    12.30 Cross Country, Densham and Lemon Norris Cup    Races, Coulsdon

    12.30 Hockey v Seaford U15B (h – Steyning)  13.45

    13.00 Netball v Bede’s U15A, U14A (a - 14.00)

    13.00 Netball v Bede’s & Fettes College 1st, U16A (h)

    13.00 Hockey v Seaford U14A (h)

    13.15 Hockey v Seaford U15A (a)  14.30

    13.45 Hockey v Seaford U14B (h – Steyning)  14.30

    14.15 Hockey v Seaford 1st XI (h)

    14.15 Hockey v Seaford 3rd XI (a)  15.30

    19.30 Saturday Night Lancing Live, Theatre

    19.30-21.00 Charity Junior Dodgeball Competition, Sports    Hall

    21.00-22.30 Charity Senior Disco: the 80s, Cherry Hall

     

    Su 5 Lent I

    10.00 Sung Eucharist (with baptism) for the Whole School.    The Revd. Canon Brendan Clover, Senior Provost, to    preside

    16.00-20.00 Lancing Opera Project, Music School and    Bedford Studios

     

    M 6 Classifications V, LVI and UVI Forms

    IV Form Examinations

    08.00–21.00 VI Form History ‘A’ Level Crusades Lecture    Day, London

    14:00 U11 Prep Schools’ Boys’ Hockey Tournament

    14.30-19.30 A2 Performance Recitals Concert, Recital    Room

    20.30 Weekend Committee, Café

     

    Tu 7 IV Form Examinations

    11.30 Netball SISNA Tournament 1st, U16A (a – Hurstpierpoint)  12.00

    12.30 Charity Poverty Lunch, Dining Hall

    13.30 Hockey v Bede’s U14A (a)  14.30

    13.30-21.30 V and VI Form Scholars’ visit to the British Museum

    14.00–16.00 Prep Schools' Science Entrance Examination Masterclass, Science Department

    14.30 Squash v Bede’s 1st, Junior Boys (h)

    15.00 Hockey v Bede’s U14B (h)

    15.30 Netball v Hurstpierpoint 2nd, 3rd, U16 (h)

    16.00 Safeguarding Forum, LQ Conference Room

    16.45 Netball v Hurstpierpoint U15A, U15B, U15C, U14A, U14B, U14C (h)

    19.30-21.00 HMMs’ Macro, OFH

     

    W 8 IV Form Examinations

    International Women’s Day

    08.00-21.00 UVI Form History ‘A’ Level Politics and Protest,    Lecture Day, London

    08.50 School Eucharist.  Preacher: F. James Grant, Vicar of    S Nicolas, Old Shoreham

    09.00 Hockey Sussex Six-a-Side Tournament, 1st,        Eastbourne

    13.30 U11 and U13 Prep Schools’ Cross Country

    16.00-17.45 IGCSE Performances (V Form), Music School

    17.00 Year Council Meetings, Great School

    19.00 Confirmation Meeting, Ladywell House

    20.00 Confirmation Meeting, Ladywell House

    20.30 Charity Karaoke, VI Form Centre

     

    Th 9 IV Form Examinations

    Charity Dress-Up Day: Onesies

    12.30-16.00 Concours d’Art Oratoire, Theatre

    16.00-17.45 IGCSE Performances (V Form), Music School

    17.00 Confirmation Meeting, Ladywell House

    17.00 Academic Steering Committee, JRJH’s study

    19.00 V and VI Form Scholars’ Meeting, LQ Conference    Room

    19.00 Head Master’s Lecture: This Girl Can, Rebecca  Hilsenrath, CEO of the Human Rights and Equalities    Commission, Great School

    20.30-21.30 House Debating Competition, Cherry Hall

    Lancing Business Network, Property Group Reception, London 

     

    Fr 10 IV Form Examinations

    08.00-18.00 LVI Form visit to Balliol College, Oxford

    08.30-17.30 VI Form Artists’ visit to David Hockney Exhibition, Tate Britain, London

    09.00 Swimming Bath Cup U18, Whitgift School  11.00

    16.45 Staff Meeting, Sanderson Room

    18.30 IV Form Parents’ Supper, Megarry Room

    21.00 Speed Acquaintancing, Great School

     

    Sa 11

    10.30-12.30 PSHE for Parents: Understanding Self-Esteem, Natasha Devon, Megarry Room

    11.15 LVI Form UCAS, Presentation by Leeds University, Sanderson Room

    11.30 Cross Country, Richmond Park

    12.15 Hockey v Charterhouse U15A, U15B (a)  13.45

    12.30 Netball v Epsom College 1st, 2nd, 3rd, U16A, U15A, U15B, U15C, U14A, U15B, U14C (a)  14.00

    12.45 Hockey v Charterhouse 3rd XI (h – Steyning)  13.30

    13.15 Hockey v Charterhouse U14A, U14B (a)  14.45

    13.30 Hockey v Charterhouse 1st XI (h)

    14.45 Hockey v Charterhouse 2nd XI (h)

     

    Su 12 Lent II

    19.00 Sankey’s, Handford and Teme Charity Dinner and Auction for Parents, Megarry Room

    M 13

    15.35 LVI Form Further Mathematics Problem Drive, Roedean

    16.00-17.45 IGCSE Performances (V Form), Music School

    18.00 SMT Exec. Meeting, HMO

    19.00 School and Handford House Plays Technical and Dress Rehearsals, Theatre

     

    Tu 14 

    13.30 Squash v Christ’s Hospital 2nd, U15 (a) 14.30

    13.40 Lunchtime Concert, Recital Room

    18.30 Choral Evensong, Crypt

    19.00 School and Handford House Plays Technical and Dress Rehearsals, Theatre

    19.00 V and VI Form Scholars’ Meeting, LQ Conference Room

     

    W 15

    08.30 School Eucharist

    13.35 CCF Self-Reliance Exercise departs.  Returns Thursday 16 March 

    15.35 LVI Form Further Mathematics Problem Drive, Roedean

    16.00-17.45 IGCSE Performances (V Form), Music School

    16.00 Deadline for entries to Summer Term Calendar

    17.00 Heads of Department Meeting, LQ Conference Room

    19.00 Confirmation Meeting, Ladywell House

    19.30 School and Handford House Plays, Theatre

    20.00 Confirmation Meeting, Ladywell House

     

    Th 16 

    12.00 Fives v Bryanston (a)  14.30

    13.00 CCF Self-Reliance Exercise returns

    13.15 Hockey v Bede’s 1st XI (a)  14.30

    13.30 Travel Awards Interviews, LQ Conference Room

    14.00 Intermediate Mathematics Olympiad and Kangaroo Papers, Room 62

    14.30 Hockey v Bede’s 2nd XI (h)

    17.00 Confirmation Meeting, Ladywell House

    17.00 School Council Meeting, HMO

    18.15 Pre-Exeat SCO Rehearsal, Bedford Studios

    19.30 School and Handford House Plays, Theatre

    20.30-21.30 House Debating Competition, Sanderson Room

     

    F 17 S Patrick

    Deadline for entries to Oxford German Olympiad 

    13.30 Matrons’ Pastoral Meeting, LQ Conference Room

    15.30 LVI Form Parents’ Forum, Sanderson Room

    16.00 LVI Form Parents’ Meeting, Great School

     

    EXEAT WEEKEND

    The exeat weekend begins after all school commitments have been fulfilled.

    Sa 18 

     

    Su 19 Lent III

    19.00 Boarding Houses re-open

    20.45 Call-over for Boarders

    EXEAT WEEKEND ENDS

     

    M 20 S Joseph

    Classifications III Form

    A Level Trial Examinations

    14.00-17,45 Photography Activity Group to De La Warr Pavilion, Bexhill-on-Sea

    15.45 Food Committee Meeting, Megarry Room

    16.15 3 Mile Race and Girls’ Race

    18.00 Calendar Meeting, HMO

     

    Tu 21 A Level Trial Examinations

    08.00-19.00 Fives National Championship Boys’ Open, Eton College

    13.35 Netball FASTNET Tournament U16 (a – Seaford) 14.30

    14.00-17.45 Thespians and GCSE Drama, Splendid Theatre Macbeth Performance and Workshop, Theatre and  Cherry Hall 

    14.00 Senior House Hockey

    19.00 V and VI Form Scholars’ Meeting, LQ Conference Room

     

    W 22 A Level Trial Examinations

    08.30 School Eucharist

    14.30 Spanish Exchange pupils arrive from Dominicas School, Oviedo.  Depart Monday 27 March

    19.00 Confirmation Meeting, Ladywell House

    20.00 Confirmation Meeting, Ladywell House

     

    Th 23

    08.00-19.00 Fives National Championship Boys U14 Beginners, Eton College

    14.00 Junior House Hockey

    14.45 5 Mile Race

    15.45-17.45 Concert Preparation, Great School

    16.00 Safeguarding Committee, HMO

    17.00 Confirmation Meeting, Ladywell House

    18.00 Squash v Jesters 1st, 2nd (h) tbc

    18.30-21.00 Concert Preparation, Great School

    20.30-21.30 House Debating Competition, Sanderson Room

    Hong Kong OLs’ Reunion 

     

    F 24 The Annunciation of the Lord

    08.00-19.00 Fives National Championship Girls’ Open and Girls’ Festival, Eton College

    15.45-17.45 Concert Preparation, Great School

    19.30 Lent Concert, Great School

    21.45 Post-Concert Reception, Sanderson Room

     

    Sa 25

    08.00-19.00 Fives National Championship Finals, Eton College

    09.00-10.00 V Form Elevate Education Seminar: Ace Your Exams, Sanderson Room

    10.00-11.00 UVI Form Elevate Education Seminar: Finishing Line, Sanderson Room

    11.15 LVI Form UCAS, The University Application Process, Dr Walsh, Theatre

    11.30-12.15 VI Form Elevate Education Seminar for Parents, Sanderson Room

    12.25 Hockey v Worth U15A (a)  13.30

    13.00 Junior and Senior House Netball

    13.30 Hockey v Worth 1st XI (h)

    13.40 Hockey v Worth 2nd XI (a)  14.45

     

    Su 26 Lent IV and Mothering Sunday

    15.00-17.00 Masterchef @ Lancing, Manor 

    16.00-20.00 Lancing Opera Project, Music School and Bedford Studios

     

    M 27 

    Spanish exchange pupils depart

    12.00 Choir sings Choral Evensong in St Paul’s Cathedral, 17.00 (est. return 21.30)

    15.40 VI Form English theatre visit: The White Devil, Sam Wanamaker Theatre, London 19.30. Est. return 23.45

     

    Tu 28

    10.45 Leavers’ Photograph (formal)

    13.35 Leavers’ Photograph (informal)

    13.40 Lunchtime Concert, Recital Room

    14.00 Netball Staff v Leavers

    14.00 Junior House Hockey

    15.30 Hockey Staff v Leavers (Girls and Boys)

    17.00 Meeting for Prospective Malawi 2018 applicants, Cherry Hall

    19.00 V and VI Form Scholars’ Meeting, LQ Conference Room

    19.00 Fives Leavers’ Supper, School House

     

    W 29

    08.00 CCF Adventurous Training visit to Snowdonia departs.  Returns Tuesday 4 April

    08.30-18.00 RAF V Form Cadets’ visit to Odiham RAF base 08.30 School Eucharist

    09.00 VI Form Geography visit to Iceland departs. Returns Saturday 1 April

    10.00 Duke of Edinburgh’s Gold Expedition to Brecon Beacons departs. Returns Sunday 2 April

    11.10 Head Master’s Assembly, Chapel

     

    12.30 END OF TERM

    During the break:

    Saturday 1 April: 22.00 VI Form Geography visit to Iceland returns
    Sunday 2 April: 21.00 Duke of Edinburgh’s Gold Expedition to Brecon Beacons returns
    Tuesday 4 April: 17.00 CCF Adventurous Training visit to Snowdonia returns
    Friday 14 April: Rifle Shooting Easter Camp at Bisley.  Returns Sunday 16 April
    Sunday 16 April: Rifle Shooting Camp returns

  • Parents' Meetings 2016/17

    Parents' Meetings for the Academic Year 2016/17

    Advent Term

    Upper Sixth Form: Sunday 9 October 2016
    Head Master’s Forum 18:30
    Parents’ Meeting 19:00

    Third Form: Friday 25 November 2016
    Head Master’s Forum 15:30
    Parents’ Meeting 16:00


    Lent Term

    Fifth Form: Sunday 5 February 2017
    Head Master’s Forum 18:30
    Parents’ Meeting 19:00

    Lower Sixth Form: Friday 17 March 2017
    Head Master’s Forum 15:30
    Parents’ Meeting 16:00


    Summer Term

    Fourth Form: Sunday 23 April 2017
    Head Master’s Forum 11:15
    Parents’ Meeting 11:45

    Third Form GCSE Options: Saturday 13 May 2017
    Head Master’s Forum 11:30
    Parents’ Meeting 12:00

    Lower Sixth Form University Applications: Saturday 17 June 2017
    10:30 Sanderson Room

  • Music Calendar - Lent Term 2017

    The Music Calendar for the Lent Term 2017 can be viewed or downloaded here:-

    Lancing College Music Calendar (PDF)

    NEW Click HERE to purchase or reserve tickets online

-
-
Lancing College, Lancing, West Sussex BN15 0RW | Contact | Terms